Medija je sve više, glasovi se miješaju u eteru, ali studentske radio stanice su tu da ostanu. Jedna takva je i UNIDU radio, koja već godinama funkcioniše u sklopu Sveučilišta u Dubrovniku. Kroz muziku, emisije i priloge, ovaj radio donosi duh kampusa u etar – i obrnuto. U srcu studentskog života u Dubrovniku, od 2007. godine živi ovaj radio, kao platforma za kreativno izražavanje, učenje i povezivanje studenata.
Razgovarali smo sa Alenom Rokijem, glavnim urednikom UNIDU Radija, Klarom Zuanić i Antoniom Šljakom, studentima iza mikrofona, o tome šta ovaj radio predstavlja danas, kako izgleda rad u studiju i koje su prednosti ovog medijskog prostora.
Glavni urednik radija objašnjava da je radio nastao sa idejom da bude prostor u kojem studenti mogu učiti kroz praksu, ali i da prenesu glas njihove javnosti – mladih.
„Kada je Sveučilište odlučilo da će postojati smjer Mediji i kultura društva, odmah je bilo zamišljeno da bi uz to trebalo ići puno prakse i da bi se kroz neko vrijeme osnovali radio i televizija“, kaže Roki.
Program je raznovrstan – od tematskih emisija o kulturi i društvu, preko muzike, do jutarnjeg programa kao centralne informativne emisije. Radio emituje 24 sata dnevno, na lokalnoj frekvenciji 97,5, ali i preko onlajn striminga. Emisije se emituju svakog dana po određenim nedeljnim terminima, a slušaoci imaju priliku da ih ponovo čuju u večernjim reprizama. Pored muzičkog programa, tu su i emisije posvećene sportu, ljudskim pravima, kulturi i filmu, kao i temama koje se bave studentskim životom i problemima sa kojima se studenti susreću.
Program uključuje jutarnji program, koji je bitan za radio. Jutarnji je jako bitan jer se iz njega može najviše naučiti, od pisanja prvih vijesti do toga kako provesti dan, do svih zanimljivih tema, dakle on uključuje sve u malome. Dalje granamo prema večeri, tematskim emisijama koje uključuju od kulture, gostovanja studenata, zanimljivosti vezanih za knjige, filmove, znači sve što studenta jednog dana može interesirati“, navodi Roki.
Za studente koji su dio ekipe UNIDU radija, ovo iskustvo predstavlja mnogo više od vježbe, o čemu svjedoči i njihov dugogodišnji angažman.
Student treće godine osnovnih studija Fakulteta za medije i odnose s javnošću, Antonio Šljaka, koji je član UNIDU ekipe već tri godine, kaže da je rad na radiju jedno odlično iskustvo što se tiče prakse i znanja. On izdvaja i muziku kao značajan dio za studente i zajednicu.
„Mi uglavnom puštamo novije, nepoznate izvođače koji se pokušaju probiti na scenu. Pokrivamo različite studentske teme što se tiče sfera u sklopu jutarnjeg programa. Naravno i ta studentska emisija gdje smo najviše opušteni hajdemo reći, i pričamo o interesima studenata. Što se tiče UNIDU Radija, jako puno predstavlja u životu studenata“, kaže Šljaka.
Još jedna članica UNIDU redakcije, Klara Zuanić, studentkinja druge godine master studija na istom fakultetu, dodaje da je radio za nju prostor slobode.
„Pruža mi nekakav prostor gdje mogu reći i glasno izraziti ono što me zanima. Emisiju o ljudskim pravima vodim i dan danas, već sedmu godinu“, kaže Zuanić.
Ona je govorila i o tome šta UNIDU izdvaja od ostalih radija.
Ja volim reći da je to stil svake osobe. Na drugim radijima u gradu, velikim radijima, imamo jednu osobu koja radi jedan posao. Mi smo ovdje sve, mi smo i montažeri, tu smo i tonci i voditelji, mi smo tu zapravo sve. I ujedno tako, svaka osoba može puštati svoju glazbu. Točno se može vidjeti ko je danas u jutarnjem po tome koju glazbu puštaju u tom momentu“, kaže Zuanić.
Osim što gradi snažnu lokalnu priču, UNIDU radio je dio šire zajednice studentskih radija kroz HearMe mrežu, koja okuplja studentske radio stanice iz više zemalja regiona. Kroz ovu saradnju, studenti imaju priliku da razmjenjuju sadržaje, ideje i iskustva, ali i da zajedno učestvuju u projektima, i razmjenjuju informacije koji prevazilaze granice jednog grada ili univerziteta.
Zuanić je upravo sa nama podijelila i svoje iskustvo: „Tu naravno ima potpomaganja, mi puštamo neke emisije sa drugih studentskih radija, mogu se čuti glasovi i kolega sa studentskih radija iz Hrvatske, ali naravno i iz regije. Ono što nas povezuje je, ja bih rekla, taj HearMe, seminar studentskih radija, na kojem sam ja bila već tri puta. Povezuje nas zapravo ono jedno, a to je ljubav prema radiju, pogotovo studentskom radiju, jer mislim da koliko god da smo mi slični sa ostalim radijskim stanicama, mi smo upravo toliko i drukčiji.“
UNIDU radio je mnogo više od studentskog projekta, to je zajednica, prostor za izražavanje i mjesto gdje se uče prve važne lekcije o medijima, saradnji i odgovornosti. Dok studenti svakodnevno stvaraju program, grade i sebe – kao buduće novinare i urednike.
„Naše kolege ovdje uvijek imaju njihov kutak za izražavanje mišljenja, za promociju onoga što žele, odnosno onoga što jesu“, navodi Zuanić.
Glavni urednik navodi da će radio uvijek pokretati ona toplina koju nosi.
„Budućnosti jedino može biti ako nastavimo sa mladima prenositi ovu dobru energiju koja se događa iz dana u dan ovdje, što više prakse, i različitih generacija. Osobnost je da i svako od njih donese nešto svoje što voli, i to zapravo čini ovaj radio toliko raznovrsnim. Ako bude uz sve to još i dobre muzike u Hrvatskoj i regiji, onda sa ovim našim starim dobrim receptom možemo dalje u nove pobjede s nekim novim generacijama koje će uvijek pokretati ono što ovaj medij donosi, a to je jedna toplina, i nešto specijalno što se ne da opisati, nego jednostavno treba upaliti radio i poslušati.“